Základní informace o masáži

Je již všeobecně známo, že pravidelné masáže mohou zamezit mnohým chorobám a již rozvinutých nás zbavit. Pokud pomineme léčebnou masáž, vyvinula se v průběhu času celá řada speciálních masáží, jako např.sportovní masáž, jejichž úkoly jsou zcela specifické.

Jedno je ale všem masážím společné: uvolňují a osvěžují, zachovávají pružnost a vedou ke zvýšení výkonu.

To není žádný zázrak, neboť každá masáž nejprve zlepšuje prokrvení pokožky. Zlepší-li se prokrvení pokožky, automaticky se zlepšuje i zásobování živinami a kyslíkem. Pokožka se aktivuje a vypíná, zvyšuje svou obranyschopnost a může lépe plnit svou ochrannou funkci. To je první účinek.

Druhým je reflexní účinek masáže na vegetativní nervový systém, který řídí všechny životně důležité tělesné funkce. Geniálním mechanismem podmiňují masáže prostřednictvím nervových svazků regeneraci a aktivaci tělu vlastních sil.

A za třetí učiní pravidelné masáže přítrž permanentní, více či méně silné nastupující strnulosti svalů, ponejvíce na zádech, šíji a končetinách. Skvělá věc, když si pomyslíme, že více než polovina všeho obyvatelstva trpí trvalými nebo příležitostnými bolestmi zad, přičemž každý druhý již měl závažné problémy s pohybovým ústrojím. Kdo si chce zachovat aktivitu a pružnost do pozdního věku, neobejde se bez pravidelných masáží.

Masáže a jejich účinek na lidský organizmus

Masáž představuje dobrou alternativu k odstranění následků našeho uspěchaného života, plného stresu z nedostatku pohybu nebo jednostranným zatěžováním organizmu (vysedávání u počítače, za volantem auta...). Tento způsob života je často známou příčinou bolesti zad a hlavy, ztuhlosti pohybového aparátu, nervozity, nespavosti.

Masáž přirozenou cestou řeší příčinu těchto potíží, bez dalšího zatěžování organizmu různými medikamenty proti bolestem, které pouze na chvilku utlumí bolest, ale neřeší její původ. Masáž je nedílnou součástí péče o tělo a duši, protože harmonizuje organizmus jako celek! Bolest a tření bolestivého místa provázejí lidstvo od nepaměti.

Hnětením - roztíráním, nebo třením, ale i chvěním a vytřásáním dochází k výraznému zlepšení prokrvení masírovaných oblastí, zlepšení lymfatického oběhu a tím masáž přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny a kyseliny mléčné, které vyvolávají únavu a celkově zatěžují organizmus, jsou častou příčinou bolestí,otoků, ale i se například podílejí na vzniku celulitidy.

Masáží naopak dochází k okysličení buněk a zlepšení jejich činnosti a tím i k zvýšení výživy jak pokožky a podkožního vaziva, tak i svalů. Masáž působí příznivě i na nervovou soustavu, proto se po masáži cítíme svěže, zbaveni stresu a napětí, jsme uvolněny“ jako by z nás spadl kámen“. Dlouhodobou a hlavně pravidelnou masáží se pozitivně ovlivňuje celkový stav organizmu, protože masáž představuje způsob jak nejen uvolnit záda, namožené a ztuhlé svaly, zlepšení stavu pokožky, ale i způsob jak se stát celkově pevnější a pružnější.

Proč masážní křesla právě od JV Pohoda?

Nabízíme celou řadu masážních křesel. Jejich použití je velmi jednoduché a ke každému přístroji je podrobný návod na jeho použití. Velkou výhodou oproti klasické masáži v salónech je velká úspora času / žádné objednávání, masírujete se kdy se Vám to hodí/, dále diskrétnost a soukromí Vašeho domova kde se může namasírovat i celá rodina. Masírovat se můžete sami bez pomoci druhé osoby, nebo naopak se hýčkat vzájemnou masáží.

Doporučený směr masáže

Při masáži postupuje vždy směrem k srdci. Nikdy nemasírujte, lebku, klouby, kosti, obratle. V případě chronických onemocnění, těhotenství, nebo jiných potíží konzultujte se svým lékařem zda se můžete masírovat. Daleko účinnější je provádět masáž častěji a pravidelně po kratší dobu, nežli nárazová masáž trvající delší čas – je to obdobné jako u cvičení, kde se pouze pravidelným cvičením dostáváme do formy.

Nejstarší léčebná metoda světa - již 3 000 let!

Již obyvatelé velkých císařských dynastií staré Číny si cenili a podporovali masérské umění nade vše. Žádný div, že tehdy dosáhlo obrovského rozkvětu. Starověká večerní říše rozvinula vlastní poznatky o umění masáže. Idolem této doby byl perfektní atlet. Nejvíce uctívaní trenéři byli často současně i nejlepšími maséry. Se zánikem starověké říše upadla masáž na dlouhou dobu do zapomnění a zpět jako pevná součást léčebné terapie se navrátila až v našem století. Vysoká hodnota masáže spočívá zejména v její účinnosti na více vrstev našeho těla.

Masáže rozšiřují cévy a docilují tím i lepšího prokrvení tkání. Odstraňují ztuhlost svalů a uvolňují vnitřní napětí. Zlepšují dýchání a podporují trávení. Posilují přirozenou obranyschopnost, imunitní systém a zkracují regenerační fázi po vyčerpání a námaze. Působí proti stresu a napomáhají zdravému spánku. Rozsáhlý výčet všech kladných účinků v přímé i nepřímé souvislosti s masáží by byl nekonečný.

Chemicky vyvinutá léčiva naší doby jsou proti dlouhé tradici preventivní a léčebné masáže jen málo přesvědčivá. Co jsou to tablety proti bolesti hlavy, projímadla nebo tablety na spaní - i když zcela odhlédneme od vedlejších účinků - proti potírání nemoci které se osvědčuje již od pradávna? "Mezi štěstím smyslů a duševním mírem zbývá člověku pouze neutěšená volba". V tom se tedy Schiller mýlil. Od počátku psychoanalýzy víme, že jedno z druhým úzce souvisí a v žádném případě není neslučitelné. Naopak. Psychosomatika dále dokázala, že duševní stav ovlivňuje všechny tělesné funkce a naopak. To věděli již starověcí maséři - specialisté.

Zejména ve východoasijských kulturách zjistili velmi brzy, že každá duševní porucha se cestou přes míchu a nervový systém dostane až k orgánům a svalstvu. Od té doby, co bylo objeveno, že se nejedná o jednosměrku, naopak že stejně funkční je i opačným směrem, jsou i duševní poruchy úspěšně léčeny masážemi. Další vědecký výzkum kontaktů mezi tělem a duší dokázal, že výrazné uvědomění si vlastního těla, vznikající během masáže, je plně schopno uvolnit vnitřní napětí, duševní zábrany a psychické bloky.

A tak jsou pravidelné masáže v neposlední řadě též naší šancí, dosáhnout uvolňující a osvobozující harmonii těla a duše.